Поврзи се со нас

Гостивар

Ковачевски: Гостиварци денес имаат топла и енергетски ефикасна болница

Објавено

на

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски претпладнево беше во посета на општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар по повод извршената реконструкција на фасадата на објектот.

Премиерот истакна дека ова е значаен проект, особено во време на енергетска криза и ги повика сите поединци и инстутуции на штедење електрична енергија.

„Во болницата во Гостивар се реализираше исклучително важен проект и за болницата и за гостиварчани и за персоналот кој работи овде. Во време на енергетска криза, недостаток на енергенси и потреба да се заштеди што повеќе струја, со средства обезбедени преку ТАВ програмата и насочени кон реалните потреби на граѓаните, и во инфраструктурата гостиварци денес имаат топла и енергетски ефикасна болница, а докторите кои работат во неа заедно со пациентите кои доаѓаат, имаат навистина објект во којшто може да се чувствуваат многу подобро, од она што беше претходно, пред да се изврши оваа реконструкција. Со добивање на енергетски ефикасна фасада на целиот објект болницата значително ќе ги намали трошоците за затоплување во зимскиот период, и за разладување на лето, но ќе заштеди и електрична енергија, а и на ваков начин се вклучуваме во зачувување на животната средина. Повикувам, согласно можностите сите да придонесеме кон намалување на потрошувачката на електрична енергија.“, изјави Ковачевски.

Целосната реконструкција на фасадата со површина од над 8.000 метри квадратни и замената на прозорците е проект вреден 481.000 евра, финансии обезбедени преку пакетот за поддршка на инфраструктурни проекти од програмата ТАВ.

„Денес сме тука да ја одбележиме завршената реконструкција на фасадата на гостиварската општа болница. Овде градежните работи започнаа во јануари годинава, а завршија кон крајот на јули, со што обновена е целата површина на фасадата, сега болницата е сместена во енергетски ефикасна зграда. Веруваме дека со оваа инвестиција во вредност од 481.000 евра придонесовме за подобрување на квалитетот на јавните здравстени услуги на граѓаните на Гостивар.“, рече генералниот директор на ТАВ, Метин Батак.

На настанот присуствуваа и вице премиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи и министерот за здравство Беким Сали.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 12 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 14 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 20 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 21 час

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 22 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена