Поврзи се со нас

Гостивар

Ковачевски на гости кај Таравари, пиеле кафе и зборувале за проекти во Гостивар

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски претпладнево беше гостин на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари во неговиот кабинет. Кратката средба се оствари пред настанот за доделување на социјалните станови и по неа немаше изјави за медиумите. За тоа што поразговарале премиерот на фејсбук го напиша следното:

„На кусата средба со градоначалникот разговаравме за важноста на поддршката која што Владата ја дава за стабилизирање на општините за успешно да ги извршуваат законските надлежности и да обезбедат квалитетни услуги за граѓаните. Не е важно местото на живеење, владата гради објективен, правичен, транспарентен и одржлив систем за финансиско воедначување на општините. Нашата цел е на граѓаните да им обезбедиме квалитетни услуги и пристап до истите без разлика каде живеат.“

За средбата со Ковачевски, гостиварскиот градоначалник по настанот за доделување станови, доби новинарско прашање на кое одговори:

„Пиевме кафе со премиерот во Општина Гостивар, разговаравме за проектите коишто се реализирале и кои се планирани за оваа година, како и за можноста за евентуално заеднички проекти. Конкретно асфалтирање на два пата. Првиот од Долна Бањица до Горна Бањица, кој би почнал во средина на март и вториот од Здуње до Дебреше, кој се надевам дека ќе можеме да го завршиме кон крај на април. Се надевам дека отсега ќе има проекти, инвестиции кои ќе ги реализираме заедно со Владата, сепак времето ќе покаже.“, кажа Таравари.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена