Поврзи се со нас

Гостивар

Ковачевски од трибина во Гостивар: И во криза макотрпно работиме за поддршка на граѓаните и компаниите!

Објавено

на

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски вечерва од трибина во Гостивар истакна дека Владата и за време на криза упорно и макотрпно работи на мерки што значат поддршка за домаќинствата и компаниите. Тој изрази увереност дека наредната година економските и политичките состојби ќе бидат подобри.

„Сите живееме во тежок период на глобална криза, јас од првиот ден на мандатот се соочувам со сите можни предизвици, но тоа не ме обесхрабрува. И во криза упорно и макотрпно работиме на мерки за поддршка на граѓаните и компаниите. Резултатите од антикризните мерки што ги донесовме се видливи. Ја спасивме економијата на државата. Одговорно менаџираме со народните пари, успеавме да обезбедиме зголемување на плати и пензии и да ги поддржиме работливите граѓани и компаниите. Обезбедивме храна, енергија од домашно производство, водиме сметка за секој денар на народот и го канализираме на вистинското место. Правиме се‘ да ги ублажиме последиците од кризата. Уверен сум дека од наредната година ќе биде подобро и на економско и на политичко и на сите други полиња“, рече Ковачевски.

Од говорницата тој упати директни и остри критики кон партијата Левица и нејзиниот претседател Димитар Апасиев, нарекувајќи го „политички пироман“.

„После 17 години во чекална, започнавме преговори со ЕУ со заштитен македонски  идентитет, јазик, скринингот започна, во тек е анализа на законодавството и состаноците во Брисел. Политичките одлуки беа тешки, верувам дека беа вистински. ата одлука без разлика колку беше тешко. Нашите деца внуци да имаат мирно море. Нашите деца  заслужуваат европската иднина да ја имаат тука, во својата држава, во Европска Македонија. Но, постои вистинска опасност за продолжување на европскиот пат на нашата држава која доаѓа од една партија која се противи и на ЕУ и на членството во НАТО. Таа е Левица и Димитар Апасиев, а опасноста е поголема затоа што таа партија го зема во заложништвио Мицкоски и самата ВМРО ДПМНЕ.  Апасиев е политички пироман кој може да го загрози патот на државата. Не смее да му се дозволи тоа. Јас и сите вие нема да го дозволиме. Државата ќе продолжи по патот на ЕУ се до полноправно членство, тоа е гаранција за стабилна и исигурна иднина.“, нагласи Ковачевски.

На трибината, која се одржа под мотото „Силно и одлучно кон иднината“ зборуваше и претседателот на ОО на СДСМ Гостивар, Игор Велјаноски.

„Нашите ривали велат СДСМ организира трибини, ќе има предвремени избори, но не е така, ние се стремиме да ја изведеме државата на прав пат и да влеземе во ЕУ, и СДСМ е секогаш со граѓаните, ги слуша нивните потреби. Владата на чело со нашиот премиер е спремна да одговори на сите предизвици и успешно се фаќа со костец со сите проблеми. Во последните 10 месеци дојдовме до политичка стабилност, стигна францускиот предлог нашата Влада успешно се справи со него, признавањето на автоќефалноста на МПЦ од страна на СПЦ е уште една победа кога СДСМ е на власт.  Знаете како беше во време на владеењето на ВМРО, за една декада не се сеќаваме на едно прашање што го решија, само паметиме проблеми“, рече меѓу другото Велјаноски.

СДСМ денес одржа трибини и во Врапчиште и Маврово Ростуше.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 20 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 2 часа

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 5 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 18 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 21 час

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 23 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 24 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена