Поврзи се со нас

Македонија

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Објавено

на

Северна Македонија ќе има избори во 2024 година, прво ќе имаме претседателски, а потоа и парламентарни избори. На тие избори ќе се случи истото што се случи и во општината Маврово Ростуше, кога ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за огромна предност на нивната политичка партија и на крај катастрофално ги изгубија изборите, изјави премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на фабриката „Брилијант“ во Штип.

Според премиерот тоа е резултат на политиките кои оваа Влада ги води, а тоа, како што кажа, „се политики за европска интеграција на државата со многу јасен план за справување со економската и енергетската криза“.

– ВМРО-ДПМНЕ можеше да покаже што може да направи, бидејќи освои над 50 општини во државата пред само една година и гледаме дека катастрофално управува со тие општини. Како што 11 години ја упроспастија државата да не мрдне еден милиметар во европските интеграции, да немаме ниту една голема инвестиција во енегретскиот сектор, истото тоа го потврдуваат и сега дека се потполно истата партија, со потполно ист начин на управување во Градот Скопје. Единаесет години како што беше државава заглавена под власта на ВМРО-ДПМНЕ така сега Скопје цела една година е заглавено под власта на ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Ковачевски.

Одговарајќи на прашање, Ковачевски информира дека вчера имал состанок со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Прашан дали СДСМ би отстапила министерско место во Владата во преговорите со Алтернатива, премиерот посочи дека е неблагодарно од сега да се зборува за тоа.

– Најпрво вчера излегоа информации дека сме имале состанок со претседателот на Алтернатива, Гаши.  Имавме состанок, јас и Гаши имаме редовни состаноци како коалиционен партнер, вообичаено тие се на две или на четири недели зависно од обврските. Разговаравме за спроведување на програмата на Владата како и за некои елементи од соработката што ја имаме со Аалтернатива, а кои се утше не се реализирани. Во однос на проширувањето на Владатата, јас разговарав и со Таравари, таму разговаравме исклучиво за европскиот пат на државата и сите одлуки кои треба да се носат со широк политички консензус во Собранието, пред се тука мислам на продлжувањето на европскиот пат на државата и законите од областа на владеење на правото, борбата против корупцијата и справувањето со економската криза, појасни Ковачевски, додавајќи дека за конкретна соработка во одредени ресори досега нема станато збор.

Дополни дека кога се прави концепт на Влада тоа не значи дали некој ќе отстапи место или некој ќе преземе ресор, туку се работи за правење Влада врз основа на вредности, програма, во која секоја политичка партија треба да преземе одговорност во одреден ресор.

– Доколку дојде до конретни разговори за влез во Владата, тогаш секако дека сите ресори ќе бидат разгледани да се види кои се предностите, афинитетите на политичката партија во одредена област, и тогаш може да се разговара, но сега да навлегувам во шпекулации за тоа дали некој би отстапил ресор, навистина не е благодарно, не само кон политичките партии туку и кон министрите кои водат ресори, рече Ковачевски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Вестипред 30 минути

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 1 час

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 1 час

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 12 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 13 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 16 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 17 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 17 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Вестипред 18 часа

„Ги запознаваме ретките болести 2023“: Карнитин палмитоилтрансфераза 2 недостаток/Carnitine palmitoyltransferase (CPTII) deficiency

Македонијапред 19 часа

Од полноќ се намалува цената на горивата

Регионпред 20 часа

Повредени двајца македонски ученици во земјотресот во Турција

Гостиварпред 20 часа

Украден мотоцикл од влез на зграда во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена