Поврзи се со нас

Македонија

Ковачевски: Таму каде што има плати далеку над просекот треба да се намалат

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека таму каде што има плати далеку над просекот треба да се намалат, како еден од начините за намалување на трошоците, согласно со Планот за фискална одржливост што го усвои вчера Владата за буџетските корисници.

Одговарајќи на новинарски прашања Ковачевски денеска рече дека целта на фискалниот сет мерки е преку намалување на расходите и зголемување на приходите да се ослободат финансиски средства за подобро справување со енергетската криза.

Со вчера усвоените мерки за ублажување на енергетската крзиа и ценовните притисоци од 350 милиони евра, вкупно пакетот антикризни мерки изнесува 750 милиони евра, што, потенцирапе Ковачевски, е директна финансиска помош за најранливите категории граѓани, за ликвидноста на малите и средните претпријатија и даночни олеснувања кои значат помали даночни приходи за државата.

-Од друга страна, постојат претпријатија и институции во коишто се креираат загуби, а треба да се покријат од Буџетот и затоа сметаме дека менаџмент тимовите на тие претпријатија и треба да бидат на виоско одговорно ниво и да ги намалат расходите и да ги зголемат приходите. Еден од начините за намалување на трошоците, таму каде што има плати што се далеку над просекот сметам дека во услови на ваква криза треба да се намалат, а додека таму каде што приходите не соодветствуваат на она што би требало да биде, исто така да направат напори да ги зголемат приходите, изјави Ковачевски, по пуштањето во употреба на соларната електрана на ГЕНИ.

Со Планот за фискална одржливост и поддршка на економскиот раст, се задолжуваат сите буџетски корисници, а им се препорачува на единиците на локалната самоуправа и јавните претпријатија и трговските друштва во државна сопственост, во рок од две недели, да достават пополнет акциски план за консолидација на расходите.

Политиката за намалување на расходите, опфаќа Консолидација на расходите за плати и надоместоци, преку намалување за 10 проценти  во однос на планираните средства за 2023-та година. Очекуван е фискален ефект, односно заштеда од околу три милијарди денари, во однос на фискалните проекции во среднорочната рамка на расходи; Исто така, консолидација на расходите за стоки и услуги и нивно намалување за 20 проценти во однос на фискалната рамка за 2023 година, со фискален ефект исто така од околу три милијарди денари во однос на фискалните проекции во среднорочната рамка на расходи. Се предвидува и консолидација на расходите за субвенции, трансфери, дотации и социјални надоместоци и нивно намалување за 20 проценти во однос на фискалната рамка за 2023 година. И по тој основ очекуваниот фискален ефект е околу три милијарди денари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 9 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 1 час

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 2 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 5 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 6 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 18 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 21 час

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 22 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 24 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена