fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

Објавено

на

  Епидемиолошката состојба во земјите од Западен Балкан е влошена, а посебно е тешко во Словенија, Србија и Хрватска, каде денеска се евидентирани рекорден број на новозаразени.

  Србија денеска евидентираше рекорден број на новозаразени со коронавирус – 18.006 случаи од 39.740 тестирани примероци, соопшти Министерството за здравство, откако претходно денеска премиерката Ана Брнабиќ најави дека бројот ќе биде „катастрофална“.

  Од речиси 40.000 тестирани, 45,3 отсто биле позитивни, што значи дека речиси секој втор тестиран бил заразен со корона. Во изминатото дононоќие од последици на Ковид-19 починаа 26 лица.

  Во Србија на почетокот на годината дневно имаше нешто повеќе од 2.000 заразени, но бројот на заразени почна нагло да расте, што експертите го поврзуваат со масовните собири за прослава на Нова година.

  Во изминатото деноноќие во Хрватска, 6.001 лице биле позитивни на брзи антигени тестови, а биле тестирани 40.575. Кога ќе се додадат позитивните кои направиле ПЦР тестови, се доаѓа до бројката од 13.549 новозаразени, што е рекорд од почетокот на пандемијата во таа земја.

  Апсолутен дневен рекорд од 8.681 нови случаи на коронавирус беше потврден вчера во Словенија, јави денеска СТА. Агенцијата посочува дека стапката на позитивност достигна речиси 63 отсто. Неделниот пораст на нови случаи изнесува речиси 17 отсто.

  Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани 3.342 новозаразени лица од вкупно 7.529 тестирани за коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 39 лица, од кои 25 во Федерацијата БиХ, 13 во Република Српска и едно во округот Брчко.

  Во изминатите 24 часа во Федерацијата БиХ биле тестирани 5.831 лице, а кај 2.564 е потврден коронавирус. Во Република Српска тестирани се 1.161 лице, а кај 587 е потврден коронавирусот, а во округот Брчко денеска се регистрирани 191 нов случај од 537 тестирани.

  Во последните 24 часа во Црна Гора од коронавирус починале шест лица, а регистрирани се 1.814 нови случаи на зараза, соопшти Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Меѓу починатите најмладиот имал 63, а најстариот 89 години.

  Едно лице почина како последица на коронавирусот во Косово, а 720 се позитивни, соопшти Министерството за здравство врз основа на најновите податоци на Националниот институт за јавно здравје на Косово (НИЈЗК). Во истиот период биле тестирани 4.785 примероци, а 720 граѓани биле позитивни. Денеска оздравеле 159 граѓани, со што вкупниот број на оздравени е 158.909. Во Косово во моментов има 5.678 активни случаи

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 7 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 8 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 11 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 13 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 14 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 15 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 16 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 19 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 1 ден

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена