Поврзи се со нас

Македонија

Ковид извештај на МЗ за последни 24 часа

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 2.720 тестирања, а регистрирани се 276 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 130
• Битола – 35
• Прилеп – 17
• Охрид – 14
• Куманово – 13
• Штип – 10
• Кавадарци – 9
• Струмица – 7
• Крива Паланка – 6
• Тетово – 5
• Кочани, Свети Николе и Пробиштип – по 4
• Велес и Ресен – по 3
• Гевгелија, Неготино и Богданци – по 2
• Гостивар, Кичево, Струга, Радовиш, Делчево и Македонски Брод – по 1
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 5 починати лица: 2 починати лица од Скопје (82г и 82г), по едно починато лице од Свети Николе (68г), Кратово (88г) и Демир Хисар (55г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој
Термин, пријавени се 5 починати лица со датум на смрт од 21.11.2021 до 28.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (3), Прилеп (1), Кичево (1). Починатите лица се на возраст од 29 до 79 години. Две лица се починати во домашни услови и три лица во болнички услови.
Регистрирани сe 249 оздравени пациенти од:
• Скопје – 111
• Битола – 35
• Прилеп – 22
• Кавадарци – 18
• Штип – 9
• Велес – 8
• Куманово и Делчево – по 7
• Кочани и Ресен – по 6
• Берово, Виница и Кратово – по 3
• Свети Николе – 2
• Пробиштип, Неготино, Кичево, Радовиш, Македонски Брод, Демир Хисар, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 6 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена