Поврзи се со нас

Гостивар

Ковид КРИЗА: Бројката на социјалци во Гостивар стигна до 4.000

Објавено

на

Коронакризата ги осиромаши граѓаните. Пропаѓаат бизниси, работници остануваат без своите работни места. Во Гостивар од почетокот на пандемијата се бележи значителен пораст на социјално загрозени семејства. Според податоците од Центарот за социјална работа, бројката на корисиници на гарантирана минимална помош се зголемила за околу 40% и достигнала до 4.000.

„Рапидно расте бројот на корисници на гарантирана минимална помош од како почна пандемијата. Тоа се почувствува особено кога имаше карантини, ограничување на движењето и на работата на локалите. Многу луѓе останаа без работа, без основните средства за егзистенција. И тоа е процес кој трае, значи бројката постојано се зголемува“, вели Азби Шаќири, в.д. директор на Центарот.

Гостиварската локална економија и населението финансиски беа погодени и од недоаѓањето на иселениците, што повторно е поврзано со ковид пандемијата. За дуќаните и угостителите, немаше работа како вообичаено во сезоните кога печалбарите го посетуваа родниот крај. Голем број граѓани од работници, станаа социјалци.

Во Центарот за социјална работа во Гостивар, месечно се поднесуват по стотина нови барања за користење гарантирана минимална помош. Посебна комисија ги разгледува документите, прави увид на терен и утврдува дали реалната состојба е соодветна на прикажаната на хартија. Социјална помош се одобрува на барателите коишто ќе ги исполнат законските критериуми.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kovid KRIZË: Numri i shfrytëzuesve të ndihmës sociale në Gostivar mbërriti në 4.000

Објавено

на

Kriza e koronës i varfëroi qytetarët. Bizneset dështojnë, punëtorët humbasin punën e tyre. Në Gostivar që nga fillimi i pandemisë ka një rritje të ndjeshme të familjeve të rrezikuara sociale. Sipas të dhënave të Qendrës për Punë Sociale, numri i përfituesve të ndihmës minimale të garantuar është rritur me rreth 40% dhe ka arritur në 4000.

“Numri i përfituesve të ndihmës minimale të garantuar është rritur me shpejtësi që nga fillimi i pandemisë. Kjo ndjehej sidomos kur kishte karantina, kufizime në lëvizje dhe funksionim të ambienteve. Shumë njerëz humbën punën e tyre, pa mjete elementare të jetesës. Dhe është një proces që zgjat, kështu që numri po rritet vazhdimisht”, tha Azbi Shaqiri, ushtrues detyre. drejtor i Qendrës.

Ekonomia dhe popullsia lokale e Gostivarit u ndikuan financiarisht nga mungesa e mërgimtarëve, e cila është e lidhur sërish me pandeminë Kovid. Për dyqanet dhe hotelierët, nuk kishte punë si zakonisht në stinët kur punëtorët emigrantë vizitonin atdheun e tyre. Shumë qytetarë nga punëtorë janë kthyer në shfrytëzues socialë.

Në Qendrën për Punë Sociale në Gostivar çdo muaj parashtrohen qindra kërkesa të reja për shfrytëzimin e asistencës minimale të garantuar. Një komision i posaçëm shqyrton dokumentet, inspekton terrenin dhe përcakton nëse situata reale është e përshtatshme me atë që tregohet në letër. Ndihma sociale u jepet aplikantëve që plotësojnë kriteret ligjore.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена