Поврзи се со нас

Македонија

Ковид податоци за изминати 24 часа

Објавено

на

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.182 тестови, а регистрирани се 302 нови случаи со КОВИД-19, пет починати и 315 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 302 случаи од Скопје се 158, Прилеп 22, Велес 20, Битола 17, Куманово и Кавадарци по 11, Охрид 10, Струмица 9, Ресен 8, Кочани и Кичево по 5, Штип и Неготино по 4, Гостивар и Радовиш по 3, Тетово, Гевгелија, Виница и Кратово по 2 и Струга, Крива Паланка, Дебар и Крушево по 1.

Од вкупниот број на позитивни (302), регистрирани се 35 реинфекции.

Од 315 оздравени пациенти од Скопје се 203, Битола 17, Прилеп и Велес по 14, Куманово 13, Кавадарци 9, Гостивар 7, Кичево 6, Струмица, Ресен и Тетово по 5, Гевгелија 4, Штип, Неготино, Крива Паланка и Демир Капија по 2 и Свети Николе, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Од петте починати лица две се од Скопје (79г и 81г) и по едно починато лице од Струмица (72г), Струга (80г) и Битола (90г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, дополнително е пријавено едно починато лице од: Охрид (88г) починатиот е пријавен на 07.03.2022 . Пријавеното лице е починато во домашни услови. Сите починати лица (6), се со регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.182 тестови преку: ИЈЗ-241, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-45, лабораторија болница Козле-14, Институт за микробиологија–128, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-63, Биотек-98, Систина-44, лабораторија Лаор-54, Синлаб-16, Ремедика-5, Плодност-15, Генеа-5, Никоб Лаб-183, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-19, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 945.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена