Поврзи се со нас

Македонија

КОВИД состојбата стабилна, од есен подготовки за евентуален нов бран

Објавено

на

  Продолжува трендот на опаѓање на бројките на новозаболени и активни случаи на КОВИД-19. Надлежните остануваат на ставот дека сега се наоѓаме во безбедна зона, но дека треба да бидеме подготвени за евентуален нов бран во текот на есента.

  – Сега се наоѓаме во многу помирен дел од пандемијата, но од есен ќе се прават подготовки за евентуален нов бран, порача синоќа претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски.

  Тој напомена дека во моментов голем дел од европските земји имаат високи бројки на новооткриени случаи, но дека оптоварувањето на нивните здравствени системи е мало и затоа со поголема леснотија прибегнуваат кон олабавување на мерките.

  -Истото се случува и кај нас, со тоа што благодарение на големиот број прележани луѓе, ние имаме малку посвеж имунитет од оној што западните земји го создаваа со вакцини со месеци наназад. Затоа кај нас паралелно со намалувањето на оптеретувањето на здравствениот систем, се намалуваат и бројките, рече Петличковски.

  Подготовката за нов бран значи зајакнување на капацитетите за тестирање, преговарање за обезбедување лекови кои во рана фаза на болеста многу помагаат за критичните болни и организација на сместувачките капацитети.

  Здравствените власти не се откажуваат ниту од вакцинацијата. Според Петличковски, вакцинацијата е единствениот излез доколку се појави нов есенски бран.

  Инаку, според дневната статистика од Институтот за јавно здравје, вчера беа регистрирани нови 96 случаи на КОВИД-19, од направени 1.688 тестови, а оздравени се 177 пациенти.

  Од новозаболените, од Скопје се 55, Битола 17, Штип 4, Прилеп и Кавадарци по 3, Велес, Гостивар и Струмица по 2, Куманово, Тетово, Охрид, Кичево, Неготино, Ресен, Радовиш и Берово по 1. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 14 реинфекции.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.992.684 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата е 308.390. Бројот на оздравени пациенти е 298.099, на починати 9.261, а бројот на активни случаи е 1.030.

   

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 3 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 4 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 5 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 17 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 20 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 22 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 22 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 23 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 24 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 1 ден

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 1 ден

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 1 ден

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена