Поврзи се со нас

Гостивар

Ковид статистика: 20 смртни случаи во изминати 24 часа, новозаразени и оздравени по над 390

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 2.974 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. По региони:
• Скопје – 187
• Куманово – 34
• Велес – 30
• Штип – 21
• Прилеп – 14
• Охрид и Струмица – по 11
• Крива Паланка – 10
• Тетово и Кичево – по 8
• Битола, Кавадарци и Пробиштип – по 7
• Кочани – 6
• Виница – 5
• Гевгелија, Радовиш, Берово и Македонска Каменица – по 4
• Ресен и Богданци – по 3
• Кратово – 2
• Делчево, Македонски Брод и Демир Хисар – по 1
Во текот на изминатите 24 часа починале 20 лица: 9 починати лица од Скопје (52г,54г, 54г,69г,75г,80г ,81г,82г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (82г и 86г), Струга(56г и 68г) и Велес (69г и 76г), и по едно починато лице од Кавадарци (63г), Гостивар (69г), Кичево (68г), Крива Паланка (70г) и Свети Николе (62г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 21.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се 3 лица од Скопје и 2 лица од Тетово на возраст од 52 до 78 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.
Регистрирани сe 397 оздравени пациенти од:
• Скопје – 195
• Куманово – 44
• Велес – 20
• Кавадарци – 19
• Прилеп – 17
• Штип – 13
• Кочани – 11
• Битола и Охрид – по 10
• Кичево и Крива Паланка – по 7
• Кратово – 6
• Тетово и Радовиш – по 5
• Виница и Валандово – по 4
• Струмица, Делчево и Пробиштип – по 3
• Струга, Гевгелија и Неготино – по 2
• Гостивар, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена