Поврзи се со нас

Гостивар

Ковид статистика за последни 24 часа

Објавено

на

Нови 524 случаи на КОВИД-19 од  3126 тестирања, 565 оздравени и девет починати пациенти се регистрирани во изминатите 24 часа. Министерството за здравство информира дека дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој термин, пријавени се и осум починати лица со датум на смрт од 24 октомври до 13 ноември 2021.

Од новодијагностицираните, во Скопје се 215, Битола – 44, Кавадарци – 27, Куманово и Крива Паланка имаат по 24, Прилеп, Велес и Кочани по 21, Берово – 15, Делчево – 14, Тетово – 13, Гевгелија – 10, Неготино – девет, Кратово – осум, Штип и Демир Хисар по шест нови случаи, Охрид, Радовиш, Виница и Валандово по пет, Кичево, Ресен и Богданци по четири, Гостивар и Струга по три, Струмица и Пехчево по два и по еден новозаразен е регистриран во Свети Николе, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран.

Од деветтемина починати во изминатото деноноќие, тројца се од Крива Паланка (67г, 73г, и 81г), две лица се од Скопје (71г, и 77г) и по едно починато лице се од Битола (75г), Кочани (78г), Пробиштип (66г), и Тетово (67г). Сите се починати во болнички услови.
Меѓу дополнително пријавените осум починати од КОВИД-19 од системот Мој термин, со датум на смрт од  24 октомври до 13 ноември 2021, по двајца се од Скопје и од Велес и по еден од Гевгелија, Крива Паланка, Кочани и Тетово. Починатите се на возраст од 66 до 94 години, пет од нив починале во домашни услови, а тројца се починати во болница.
Од 565-те оздравени пациенти, од Скопје се 245, Прилеп – 43, Битола – 34, Куманово – 32, Кавадараци – 28, Тетово – 26, Штип – 22, Велес – 19, Гевгелија – 16, Кочани – 15, Крива Паланка – 11, Струмица – осум, Гостивар и Пробиштип имаат по седум оздравени, Охрид, Кичево и Ресен по шест, Дојран – пет, Берово, Делчево и Виница по четворица, Неготино, Струга и Свети Николе по тројца, Кратово и Радовиш по двајца и по еден оздравен од Валандово, Богданци, Пехчево и Македонски Брод.
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 29 минути

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 2 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 5 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 5 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 6 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 7 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 8 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 9 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 9 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена