Поврзи се со нас

Гостивар

Ковид вакцинација во Гостивар – до 150 вакцинирања дневно, повеќето со трета доза

Објавено

на

  На вакциналниот пункт во Здравствениот дом во Гостивар периодов дневно против коронавирус се имунизираат од 130 до 150 граѓани и тоа најголемиот дел со трета доза. Откако беше воведена бустер доза, најголем интерес има токму за неа и тоа генерално од повозрасните граѓани или пациенти со ризично здравје.

  „Вакцинацијата се спроведува редовно и непречено. Нормално, кога има раст на бројот на заразени, се зголемува и интересот за вакцина. Сепак, изминатиот период повеќето коишто доаѓаат се за трета доза и тоа се во најголем дел постари граѓани. За прва доза е послаб интересот. Може да кажам дека ако претходно рокот за примање на трета доза за различен тип на вакцина беше и по шест месеци од втората, сега веќе по три месеци од примање на втората доза, заинтересираните може слободно да дојдат и да се вакцинираат по трет пат, независно која вакцина претходно ја примиле“, вели д-р Дафина Богданоска од Здравствен дом Гостивар.

  Во официјалната статистика Гостивар е меѓу регионите со најниска стапка на вакцинација. Според податоците од Министерството за здравство, вакцинирано е 30,3% од вкупното население. Сепак, лекарите појаснуваат дека реалната слика е поинаква, а тоа се должи на фактот што во статистиката се вклучени и иселениците.

  „На пунктот интерес за вакцинација има, а процентите покажуваат друго. Веројатно тоа е така, затоа што се земаат предвид и граѓаните кои не живеат во Гостивар, туку во странство. Инаку, според динамиката на работата на пунктот, сметам дека поголемиот дел од граѓаните кои живеат овде, се вакцинирани“, вели д-р Богданоска.

  Вакциналниот пункт во Гостивар работи во две смени, а имунизацијата актуелно се врши само со вакцини од Фајзер.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 7 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 9 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 13 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 14 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 15 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 16 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 17 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 18 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 20 часа

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 20 часа

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена