fbpx
Поврзи се со нас

Технологија

Крај за култната „буба“

Објавено

на

Како што пренесе Бизнис инсајдер, Volkswagen следната година ќе прекине со производство на култниот автомобил „буба“. Таквата одлука доаѓа поради континуираниот пад на продажбата на возилото. Лани во САД биле продадени 15 илјади„буби“ што е драматична разлика од времето кога автомобилот беше мегапопуларен, во шеесетите, со 420 илјади продадени годишно.

Крајот на најгерманскиот автомобил на сите времиња, ќе има холивудски шмек.  Најавена е цела серија на настани во чест на „бубата“ или Käfer, како што е оригиналното народно име на автомобилот кој никогаш нема да падне во заборав.

Легендарната „буба“ има свои корени во нацистичка Германија, кога е создаден како „народен автомобил“, но овој модел набргу стана ѕвезда по успешните филмови на Disney, за автомобилот со име Herbie.

„Бубата“ евентуално би можела да се врати во иднина како електричен автомобил, најавија од Volkswagen.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!