Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Краставицата е закон за освежување на кожата, направете си сами маска или тоник

Објавено

на

  Краставицата има дејство на освежување, смирување и хидрирање на кожата. Затоа, многу често се употребува за нега на лицето. Ви пренесуваме неколку начини на подготовка на тоник или маска за лице на база на краставица. Резултатот ќе го почувствувате веднаш!

  Тоник 1

  Потребна ви е една краставица, средна големина. Најпрво измијте ја убаво и излупете ја. Потоа изблендирајте ја и од блендираната смеса исцедете ја течноста преку газа. Вака подготвениот тоник може да го ставите во шишенце со распрскувач и со прскање да го освежувате лицето. Може да го нанесувате и со помош на памук. Доколку имате изразени подочници, може да држите на нив памук натопен во тоникот.

  Тоник 2

  1 краставица

  1 лимон

  1 лажица мед

  Течноста од краставицата подгответе ја како во претходниот тоник. Потоа, измешајте ја со сокот од лимон и медот. Вака подготвениот тоник има рок на траење 4 дена, доколку се чува во фрижидер. Се нанесува за освежување на лицето со помош на памук, после миење.

  Маска 1

  Изрендајте ситно една краставица (излупена). Додадете 5 лажици јогурт и лажичка мед, па убаво измешајте. Маската се нанесува на чисто лице и треба да отстои 30 минути, по што се мие со млака вода. Се препорачува за мрсна кожа.

  Маска 2

  Изрендајте ситно една краставица (излупена). Додадете 2-3 лажички алое вера гел и убаво измешајте. Нанесете ја маската на чисто лице, избегнувајќи го пределот кај очите. Оставете да делува 30 минути, а потоа измијте ја со млака вода. Се препорачува за сува кожа.

  Совет плус: Облога од краставица може да помогне при изгореници од сонце. Исецкајте ја краставицата ситно или изрендајте ја и ставете ја во газа, па нанесете на местото кадешто е изгорена кожата.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 54 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 2 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 3 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 16 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 20 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 21 час

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 22 часа

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 22 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 23 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 24 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена