fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Креативно и уникатно – Аптека издава песни на рецепт

Објавено

на

Во малиот британски град Шорпшир поетесата Дебора Алма, решила да отвори поетска аптека, затоа што верува дека во случај на психолошки здравстени тешкотии нема подобар лек од поезијата. Така таа, на своите „пациенти“ наместо таблети и сирупи им препишува стихови.

Алма последните шест години водела „Итна поетска служба“ која посетувала училишта, фестивали, компании и од амбулантно комбе им делела поезија на луѓето како лек за нивните душевни маки.

Но, кога ја видела малата напуштена продавница заедно со својот партнер, Чејсон Шерд, кој исто така е поет, решиле да ја претворат во поетска аптека-книжарница.

Книгите во дуќанот се подредени според расположение, па може да се одберат содржини против исцрпеност и замор, стрес, нервоза како и скршено срце.

Дебора нуди и поетски консултации, на кои „пациентите“ добиваат низа прашања за нивната состојба, по што таа им одбира соодветна песна или книга да ги залечи.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!