Поврзи се со нас

Гостивар

Кривична против гостиварец за бесправно градење

Објавено

на

ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против 61 годишен гостиварец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. „Пријавениот, во октомври 2022 година, на катастарска парцела во Здуње, негова сопственост, без да обезбеди одобрение за градење започнал градба на објект од цврста градба и на тој начин го оштетил Буџетот на Општина Гостивар и Буџетот на Република Северна Македонија.“, соопшти МВР.

ОВР Гостивар поднесе кривична пријава и против 41 годишник од Форино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување лиценца“. „На 13.10.2022 во Гостивар, полициски службеници извршиле контрола на патничко возило „мерцедес спринтер“, управувано од пријавениот, при што констатирале дека врши јавен превоз на патници без да поседува важечка лиценца.“, стои во известувањето на МВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 8 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 9 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 12 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 13 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 14 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 15 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 17 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 17 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 19 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена