Поврзи се со нас

Гостивар

Кривична против жител на Лакавица за лажно пријавување грабеж

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово соопшти дека целосно расчисти лажно пријавено разбојништво и изготви соодветна кривична пријава против 29 годишен жител на гостиварска Лакавица, а поради основи на сомнение дека сторил кривично дело „лажно пријавување на кривично дело“, казниво по член 366 став 1 од Кривичниот законик.

„Како вработено во гостиварска туристичка агенција,  лицето се сомничи дека на 7-ми минатиот месец во СВР Тетово телефонски лажно пријавил дека  во близина на клучката за тетовско Жеровјане, движејќи се пешки кон  бензинска пумпа, физички бил нападнат од три лица кои со закана со остар предмет му одзеле пари и фискален апарат. По преземените мерки утврдено е дека дека таков настан воопшто не се случил и дека тој целосно го измислил и подоцна признал.“, информира полицијата.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 43 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 4 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 5 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 7 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 11 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kallzim penal për një banor të Lakavicës për paraqitje të rreme për grabitje

Објавено

на

Sektori për Punë të Brendshme Tetovë deklaroi se ka zbardhur plotësisht grabitjen e raportuar rrejshëm dhe ka përgatitur kallëzim përkatës penal kundër një 29-vjeçari banues në Lakavicë të Gostivarit, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën “kallëzim i rremë i krimit”, të dënueshme sipas nenit 366 paragrafi 1 të Kodit Penal.

“Personi si punëtor i agjencisë turistike në Gostivar dyshohet se me datën 7 të muajit të kaluar në SPB Tetovë përmes telefonit ka raportuar rrejshëm se në afërsi të kryqëzimit për Zherovjan të Tetovës duke lëvizur në këmbë për në një pikë karburanti është sulmuar fizikisht nga tre persona të cilët kanë kërcënuar me sende të mprehta i kanë marrë paratë dhe aparatin fiskal. Pas masave të marra është konstatuar se një ngjarje e tillë nuk ka ndodhur fare dhe se ai e ka shpikur plotësisht dhe më pas e ka pranuar.”, informon policia.

Популарно изминативе 100 дена