fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Кривична за пустошење шума: Гостиварец се товари за бесправна сеча на 85 дабови стебла

Објавено

на

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 36 годишен жител на Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “пустошење на шума“, “кражба на дрва“ и “измама“.

Како што наведува МВР, во периодот од декември 2017 до 12.05.2018 година во атарот на селото Церово-гостиварско од шума во сопственост на Република Македонија извршил бесправна сеча на 71 дабово стебло со вкупна дрвна маса од 17,3 м3, додека од парцела сопственост на 70 годишен жител на Гостивар, извршил бесправна сеча на 14 дабови стебла со вкупна дрвна маса 7,70 м3.

Бесправно исечената дрвна маса, пријавениот ја транспортирал до купувачи. Пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од скоро 270 илјади денари, ги оштетил ЈП “Македонски шуми” за 159.930 денари, сопственикот на парцелата за 80.500 денари и еден купувач за околу 20 илјади денари.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!