Поврзи се со нас

Гостивар

Кривични против стотина лица во Гостивар кои не почитувале антиковид прописи

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека во деветте месеци од годинава евидентирани и соодветно расчистени се вкупно 197 кривични дела „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, казниво по член 206 од Кривичниот законик, а за кои е предвидена парична или казна затвор до една година. Од нив 111 се во Тетово и 86 во Гостивар. Најголемиот дел биле непочитувања на задолжителна изолација.

Покрај тоа, во овој период регистрирани се и 35 кривични дела „пренесување заразна болест“, за кои согласно член 205 од Кривичниот законик предвидена е парична или казна затвор до три години. Овие кривични дела биле заокружени со 230 кривични пријави (Тетово-145 и Гостивар-85) против 308 сторители (Тетово-211 и Гостивар-97).

Во периодот за кој станува збор за непочитување на владината мерка за спречување на ширењето на „ковид-19“ со задолжително носење на заштита на лицето биле изготвени вкупно 13.289 поднесоци (Тетово-7.733 и Гостивар-5.556).

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 5 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 5 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 9 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 9 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 10 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 13 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 14 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 16 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 17 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Penallti kundër njëqind vetave në Gostivar të cilët nuk i kanë respektuar antikovid rregulloret

Објавено

на

Sektori i punëve të brendshme Tetovë informon se në nëntë muajt e këtij viti janë evidentuar dhe pastruar në mënyrë adekuate gjithësej 197 vepra penale “mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore në kohë të epidemisë”, e dënueshme sipas nenit 206 nga Kodi penal, e për të cilat është e parashikuar gjobë ose dënim me burg deri në një vit. Prej tyre 111 janë në Tetovë dhe 86 në Gostivar. Pjesa më e madhe kanë qenë mos respektim të izolimit të detyrueshëm.

Përskaj kësaj, në këtë periudhë janë regjistruar edhe 35 vepra penale “transmetim i sëmundjeve ngjitëse”, për të cilat në përputhje me nenin 205 nga Kodi penal është parashikuar gjobë ose dënim me burg deri në tre vite. Këto vepra penale kanë qenë të rrethuara me 230 paraqitje penale (Tetovë-145 dhe Gostivar-85) kundër 308 bërës (Tetovë-211 dhe Gostivar-97).

Në periudhën për të cilën bëhet fjalë për mosrespektim të masës qeveritare për ndalin të përhapjes së “Kovid-19” me mbajtje të detyrueshme të mbrojtjes së fytyrës janë përgatitur gjithësej 13.289 parashtresa (Tetovë-7.733 dhe Gostivar-5.556).

 

Популарно изминативе 100 дена