Поврзи се со нас

Гостивар

Кривични против стотина лица во Гостивар кои не почитувале антиковид прописи

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека во деветте месеци од годинава евидентирани и соодветно расчистени се вкупно 197 кривични дела „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, казниво по член 206 од Кривичниот законик, а за кои е предвидена парична или казна затвор до една година. Од нив 111 се во Тетово и 86 во Гостивар. Најголемиот дел биле непочитувања на задолжителна изолација.

Покрај тоа, во овој период регистрирани се и 35 кривични дела „пренесување заразна болест“, за кои согласно член 205 од Кривичниот законик предвидена е парична или казна затвор до три години. Овие кривични дела биле заокружени со 230 кривични пријави (Тетово-145 и Гостивар-85) против 308 сторители (Тетово-211 и Гостивар-97).

Во периодот за кој станува збор за непочитување на владината мерка за спречување на ширењето на „ковид-19“ со задолжително носење на заштита на лицето биле изготвени вкупно 13.289 поднесоци (Тетово-7.733 и Гостивар-5.556).

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 7 минути

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 58 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 17 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 23 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Penallti kundër njëqind vetave në Gostivar të cilët nuk i kanë respektuar antikovid rregulloret

Објавено

на

Sektori i punëve të brendshme Tetovë informon se në nëntë muajt e këtij viti janë evidentuar dhe pastruar në mënyrë adekuate gjithësej 197 vepra penale “mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore në kohë të epidemisë”, e dënueshme sipas nenit 206 nga Kodi penal, e për të cilat është e parashikuar gjobë ose dënim me burg deri në një vit. Prej tyre 111 janë në Tetovë dhe 86 në Gostivar. Pjesa më e madhe kanë qenë mos respektim të izolimit të detyrueshëm.

Përskaj kësaj, në këtë periudhë janë regjistruar edhe 35 vepra penale “transmetim i sëmundjeve ngjitëse”, për të cilat në përputhje me nenin 205 nga Kodi penal është parashikuar gjobë ose dënim me burg deri në tre vite. Këto vepra penale kanë qenë të rrethuara me 230 paraqitje penale (Tetovë-145 dhe Gostivar-85) kundër 308 bërës (Tetovë-211 dhe Gostivar-97).

Në periudhën për të cilën bëhet fjalë për mosrespektim të masës qeveritare për ndalin të përhapjes së “Kovid-19” me mbajtje të detyrueshme të mbrojtjes së fytyrës janë përgatitur gjithësej 13.289 parashtresa (Tetovë-7.733 dhe Gostivar-5.556).

 

Популарно изминативе 100 дена