fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Кризата ги дотолчи граѓаните, се‘ повеќе бараат помош од DAVA Гостивар

Објавено

на

  Низата поскапувања на храната и други основни продукти силно удри врз џебот на граѓаните. Од хуманитарната организација DAVA од Гостивар оценуваат дека изминатиот период се‘ повеќе луѓе и семејства им се обраќаат за помош во храна, лекови и слично. Актуелно секојдневно подготвуваат и делат оброци за околу 400 лица. До скоро оваа бројка беше 350.

  „Од 350 што ги имавме, за време на Рамазан станаа 400. Секоја вечер им доставувавме подготвен  ифтар и суфур и сега продолжуваме со дневните оброци за овие луѓе, кои немаат услови и не можат да приготват храна сами, За оние кои се способни сами да готват, испраќаме пакети со прехранбени продукти, редовно доставуваме пакети до 157 семејства. Дополнително, успеавме да ја платиме киријата на 11 загрозени семејства за период од година, како и да го платиме долгот за струја за 6 месеци. Покривме долгови за струја и на други 3 семејства кои беа во неволја. Бројот на семејства кои ни‘ се обраќаат за помош од ден на ден расте. Ние сме подготвени да им се најдеме да ги надминат сите тешкотии. Затоа, ги повикуваме граѓаните кои живеат во Гостивар и околината доколку познаваат луѓе кои имаат потреба да ги упатат кај нас. Ќе пружиме помош без разлика на религија или нација.“, рече претседателот на организацијата, Муса Хусеин.

  За време на месецот Рамазан, DAVA беше активна на целата територија на Македонија и подели 2.000 пакети со храна и хигиенски средства, а на 200 деца им подари нова облека.

  Хусеин открива дека најзначајниот план што го имаат е изградба на објект со магацин за прехранбени производи, современа кујна и станови наменети за лица или семејства кои не можат да си обезбедат покрив над главата. „Очекуваме државните институции да ни обезбедат локација, за што поскоро да почнеме да го градиме објектот.“, вели тој.

  Организацијата Дава се наоѓа на ул „Светозар Пепоски“ близу „Комуналец“. Оние кои имаат потреба од помош може да ги исконтактираат и на телефонскиот број 070-665-575.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 24 минути

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 1 час

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 2 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 3 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 15 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 17 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 17 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 18 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 23 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 23 часа

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

  Македонијапред 1 ден

  СПЦ и МПЦ-ОА во Белград одржуваат литургија на помирување

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена