Поврзи се со нас

Гостивар

Кризен штаб: Во Гостивар крајно сериозна состојбата со корона, мерките не се почитуваат

Објавено

на

  Кризниот штаб на Гостивар на денешниот состанок ја оцени состојбата со коронавирусот во гостиварскиот регион како крајно сериозна. Од граѓаните и понатаму се бара внимателност и следење на препораките за заштита, како и од институциите кои се вклучени, мора поактивно да апелираат до граѓаните да бидат посевесни и да се придржуваат до препораките.

  „Од податоците со кои располагаме, вкупниот број на заболени е 572, бројот на активни случаи во регионот на Гостивар е 261, од кои 214 се од Гостивар, 32 во Општина Врапчиште и 5 во Општина Маврово и Ростуше. Бројот на починати лица изнесува 28, од кои 20 се од Гостивар, 7 од Општина Врапчиште и 1 од Маврово и Ростуше. Оздравени пациенти се 283. Апелираме до граѓаните да се придржуваат до препораките како што се носење на маска, одржување социјална дистанца и одржување на лична и колективна хигиена. Исто би апелирале и до инволвираните институции кои не се редовни на меѓуопштинскиот кризен штаб, да дојдат и дадат свој придонес во справувањето со пандемијата, рече Валбон Лимани шеф на кабинет на градоначалникот на Општина Гостивар.

  Вкупниот број на тестирања од почетокот на пандемијата во гостиварскиот регион изнесува 1.954.

  На денешниот состанок на штабот, претставници од институциите и установите во Гостивар изнесоа куси извештаи за активностите што ги спроведуваат во нивна надлежност и состојбите врзани со коронавирусот.

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Анкета:

   Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

   Advertisement
   Advertisement
   Локални избори 2021пред 5 часа

   Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

   Локални избори 2021пред 6 часа

   ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

   Гостиварпред 9 часа

   Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

   Спортпред 10 часа

   КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

   Здравје и убавинапред 11 часа

   Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

   Македонијапред 12 часа

   Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

   Локални избори 2021пред 13 часа

   ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

   Гостиварпред 1 ден

   Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

   Гостиварпред 1 ден

   411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

   Вестипред 1 ден

   Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

   Гостиварпред 1 ден

   Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

   Македонијапред 1 ден

   ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

   Гостиварпред 1 ден

   25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

   Вестипред 1 недела

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 5 дена

   Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

   Гостиварпред 2 недели

   Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

   Гостиварпред 2 недели

   Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

   Гостиварпред 2 недели

   Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

   Гостиварпред 2 недели

   Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

   Македонијапред 1 недела

   Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

   Гостиварпред 6 дена

   Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

   Гостиварпред 4 дена

   DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

   Гостиварпред 1 недела

   Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 2 месеци

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 5 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 5 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 5 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 5 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 6 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 8 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 9 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 1 година

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 1 година

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Отворени работни места во Полог:

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!