Поврзи се со нас

Гостивар

Кризниот штаб на Маврово и Ростуше со нови одлуки за превенција од коронавирусот

Кризниот штаб за заштита од коронавирусот при Општина Маврово и Ростуше денеска во општинската сала за состаноци, под посебни превентивни мерки оддржа координативен состанок на кој беа донесени следниве одлуки:

– Да се почитуваат препораките дадени од Владата на РСМ,
– Строго да се почитува наредбата за самоизолација,
– ЈПКД Маврово и општината во соработка со месните заедници, да извршат темелно чистење на центрите низ сите населени места,
– Да се изврши дезинфекција на сите населени места, за распоредот кои села кој ден ќе се чистат, жителите ќе бидите благовремено известени.

На состанокот присуствуваа и директори на институции од општината, како и Зенула Елези сопственик на фирмата Техно Блок од Скудриње, кој изрази желба да излезe во пресрет на институциите и народот во оваа кризна состојба во која се најде општината.

На територијта на Маврово и Ростуше засега нема заразени случаи со коронавирус.

Седи дома, читај книги и спаси живот! Само преку дисциплина и разум можеме да го победиме овој вирус, порачуваат од Општината.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!