Поврзи се со нас

Гостивар

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Состојбата со коронавирусот на гостиварското подрачје е стабилна, надлежните продолжуваат со превентивни мерки, граѓаните да останат дисциплинирани и одговорни. Ова беа дел од заклучоците на денешниот состанок на Кризниот штаб во Гостивар.

Како што претходно информиравме, за Ковид 19 во гостиварско вкупно до сега биле тестирани 31 лице, новозаболени нема. На жената којашто е единствен регистриран случај од Гостивар утре ќе и биде направен контролен тест и зависно резултатите таа ќе биде испишана од инфективното одделение и ќе продолжи во домашна изолација.

Кризниот штаб бара од банките и други објекти кадешто се создаваат гужви, да спроведат поголем ред.

„На банките и одредени продавници  коишто работат овој период во кои настанува поголема гужва, каде луѓето не го одржуваат растојатнието што го препорачува Светската здравствена организација, им советуваме да организираат посебно обезбедување за да се одржува дистанцата меѓу граѓните како што е дадено во сите препораки“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Кризниот штаб оцени дека комуникацијата меѓу институциите без разлика дали се централни или локални е на многу добро ниво и сите надлежни до граѓаните инсистираат да се следат и почитуваат препораките, односно да се останува дома и да не се излегува без потреба.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!