fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Крцкави убавици со сусам и кикирики

Објавено

на

Во морето рецепти за бомбици, ова е нешто поинакво и многу лесно за подготовка. Бомбиците со сусам и кикирики се одлична закуска за целото семејство, а и за пред гости, дури и за ненајавени затоа што се прават брзо и едноставно.

состојки:

250 гр. маргарин

3 кесички солени крекери (околу 250 до 300 гр.)

100 гр. сусам

100 гр. кикирики

малку масло

подготовка:

Сусамот се пропржува во маслото сосема кратко, за да не ја изгуби целосно светлата боја. Кикириките и крекерите ситно се мелат. Маргаринот се разматува со миксер, и му се додаваат мелените кикирики и крекери. Состојките се соединуваат, од нив се обликуваат бомбиците и на крај една по една се валкаат во сусамот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!