Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 06/11/2018 | 14:30

Крстеска за изложбата во Гостивар: Во секоја слика се гледа раѓање на светлина во темнината

Пред голем број љубители на уметноста, вчеравечер во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар беше отворена ликовната изложба на гостиварската сликарка Даница Дана Крстеска. Изложбата насловена „Пат низ времето“ содржи 25 дела во техника масло на платно, создавани во изминатите две години.
„Сликите се малку потемен колорит, но тоа е типично за мене во последно време. Сепак, во секоја од нив се гледа надеж и раѓање на светлина во темнината. Циклусот го нареков Пат низ времето, затоа што мислам дека тие се моите трагови, сликите се моите сведоци на мојот пат низ времето, којшто ми е предодреден од Бога и по којшто чекорам“, изјави авторката.


На изложбата се обрати и Лулјета Усеини од Центарот за култура, која пред присутните прочита дел од рецензијата за делата на Крстеска, напишана од Виолета Кариќ, историчар на уметноста.
Даница Дана Крстеска е родена 1963 година во Гостивар. Со сликарство активно се занимава повеќе од 20 години. Ова е нејзина трета самостојна изложба.

Напишете коментар