Поврзи се со нас

Гостивар

Крводарителна акција во Гостивар со планинарите: Дарувајте крв, тоа е нешто свето!

Планинарскиот водич Исмет Шурбан од Гостивар до сега дарувал крв 25 пати. Тој беше еден од дваесетината планинари, кои денес се вклучија во крводарителната акција што ја организираше гостиварскиот Црвен Крст заедно со Планинарското друштво „Шари“.

За Исмет дарувањето на крв е нешто свето, кое секој хуман здрав човек треба да го прави.

„Нашиот претседател на друштвото Керим Абази знае да каже дека планинарите имаат најчиста крв бидејќи се движиме низ планините. Апелирам до сите да даруваат крв, за да спасат нечиј живот. Тоа е нешто свето, нема ништо страшно, и сметам дека секој човек треба да го прави.“, изјави Шурбан.

Мерита Алили, секретар на ОО Црвен Крст Гостивар нагласи дека планинарите се редовни крводарители коишто секогаш знаат да ја покажат својата хуманост.

Општинската организација на Црвениот Крст Гостивар и планинарското друштво Шари, ја продлабочија соработката со потпишување на меморандум. Во иднина, при потреба од спасувачки акции на подрачјето, ќе се вклучуваат и членовите на ова планинарско друштво.

Денешната крводарителна акција се спроведе во соработка со службата за трансфузиологија на гостиварската болница.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!