Поврзи се со нас

Македонија

Лани во основните училишта имало 673 повторувачи, во средните 324

Објавено

на

На крајот на учебната 2021/2022 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесувал 184 910, што претставува намалување за 0,6 % во однос на претходната учебна година, соопшти Државниот завод за статистика. Од вкупниот број ученици во основните училишта 66.591 завршиле со одличен успех, додека годината ја повторувале 673, од кои најголемиот дел шестоодделенци.

Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2021/2022 година изнесува 69.378, што е намалување за 2,5 % во однос на претходната учебна година. 28.368 средношколци имале одличен успех, а 324 биле повторувачи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена