Подготовка:
Во тава испржете ги ситно исецканите кромид и лук, а потоа додадете ги меленото месо исецканиот кулен на кругчиња, зачинете и пржете неколку минути. Додадете вода, сос од домати и варете петнаесетина минути. На сето тоа, додадете ги лазањите и босилек. Покријте ја тавата и оставете ја на оган околу дваесет минути додека не се сварат тестенините. Додадете ги сирењето, кашкавалот и моцарелата, покријте повторно и оставете 
а врие уште неколку минути, додека не се стопи сирењето. Следно е сервирање и уживање во овој италијански рецепт