Поврзи се со нас

Македонија

Леб, масло и брашно од денес во продажба по набавни цени

Објавено

на

Лебот, зејтинот и брашното тип 400 од денеска ќе се продаваат по набавна цена, додека за другите основни прехранбени производи се намалува маржата на 4 проценти во трговијата на голема и на три проценти во трговијата на мало.

Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки веќе е објавена во Службен весник и ќе важи до 31 мај.

Од Министерството за економија информираат дека како времена мерка се забранува и извоз на зејтин, а постои можност тоа да се случи и со брашното, пченката и пченицата. Проценките се дека во периодот од 1 до 8 март од државава се извезени 330 тони зејтин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga sot buka, vaji dhe mielli në shitje me çmimet e blerjes

Објавено

на

Nga sot buka, vaji dhe mielli i llojit 400 do të shiten me çmimin e blerjes, ndërsa për produktet e tjera ushqimore bazë marzhi ulet në 4 për qind në tregtinë me shumicë dhe në tre për qind në tregtinë me pakicë.

Vendimi për kushte të veçanta për tregtimin e mallrave të caktuara tashmë është publikuar në Gazetën Zyrtare dhe do të jetë i vlefshëm deri më 31 maj.

Ministria e Ekonomisë bën të ditur se si masë e përkohshme ndalohet eksporti i naftës, ndërsa kjo ka mundësi të ndodhë edhe me miellin, misrin dhe grurin. Vlerësohet se në periudhën 1-8 mars nga vendi janë eksportuar 330 tonë naftë.

Популарно изминативе 100 дена