Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Легендарниот компјутер Комодоре 64 се враќа на пазарот

Најпродаваниот персонален компјутер во историјата, Комодоре 64 најдобро познат на оние кои растеа во осумдесеттите години, повторно ќе се произведува, но во помодерен формат.

Производителот Ретро Гејмс најави дека новиот Комодоре ќе се вика C64, ќе функционира со современа технологија, а ќе го задржи стариот дизајн. Ќе ги содржи старите познати видео игри Paradroid, Boulder Dash и други, но и усб конкеција за инсталирање на модерни игри по желба на корисникот.

C64 ќе излезе на пазарот на 5 декември, а цената ќе се движи од 140 до 199 долари, зависно од земјата каде се продава.

Производителот, повторното раѓање на Комодоре го нарече укажување на чест на посветените фанови на ретро компјутери

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!