fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Лесно достапни намирници кои можат да помогнат во регулирање на шеќерот во крвта

Објавено

на

  Покрај редовната терапија што ја земаат луѓето кои имаат висок шеќер во крвта, како што тврдат нутриционистите, постојат и некои намирници кои можат да помогнат во негово регулирање.

  Многу од овие намирници се лесно достапни, а се што треба да направите е редовно да ги воведете во вашата исхрана.

  Црвена зелка

  Антиоксидансите како што се кверцетинот и кемпферолот, кои се наоѓаат во големи количини во црвената зелка, имаат способност да го намалат нивото на шеќер во крвта и позитивно влијаат на зголемување на чувствителноста на инсулин.

  Грав

  Плодовите како гравот и леќата се богати со магнезиум, растителни протеини и влакна, а растворливите влакна и скроб го забавуваат варењето и на тој начин ја подобруваат преосетливоста на инсулин.

  Кикирики

  Кикириките, а исто така и бадемите го намалуваат нивото на шеќер во крвта, без разлика дали се јадат на празен стомак или после оброк. Исто така тие се идеална закуска која го снабдува организмот со енергија и го штити здравјето на срцето.

  Тиква

  Оваа храна е богата со влакна и антиоксиданси, но и полисахариди кои го регулираат присуството на шеќер во крвта.

  Ленено семе

  Истражувањата покажуваат дека јадењето 30 грама ленено семе дневно помага во намалување на нивото на шеќер во крвта. Нивната ефикасност е најголема ако ситно ги исецкате или мелете, бидејќи на тој начин се подобрува апсорпцијата на важните делови од семките.

  Шумски плодови

  Јагодите, малините, капините, боровинките и другите шумски плодови имаат вредни здравствени својства бидејќи се полни со влакна, витамини, минерали и антиоксиданси. Ова овошје го подобрува и го регулира нивото на шеќер во крвта со зголемување на чувствителноста на инсулин.

  Овесна каша

  Ако се консумира редовно, овесната каша помага да се регулира нивото на шеќер во крвта, благодарение на содржината на растворливи влакна. Една чинија овесна каша со бобинки и мелени бадеми е пример за идеален појадок за намалување на нивото на шеќер во крвта.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 41 минута

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 1 час

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 2 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 4 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 4 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 4 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 5 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 5 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 6 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 7 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Вестипред 8 часа

  Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

  Гостиварпред 18 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 19 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 19 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 7 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена