Поврзи се со нас

Рецепти

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Објавено

на

Тропските горештини си го прават своето и во однос на исхраната, па така многумина периодов имаат намален апетит и избираат полесна храна. Токму затоа, ви предлагаме еден рецепт за едноставен, летен ручек, кој ќе го задоволи вашиот вкус и ќе ви овозможи доволно хранливи материи за организмот.

Состојки:

300 грама моркови

4 благи пиперки

2 лути пиперки

1 модар патлиџан

2-3 варени јајца

600 грама павлака или грчки јогурт

3-4 чешниња лук

сол, масло, бибер, оригано, црвен пипер.

Подготовка: Најпрво, во тава со масло пропржете го исецканиот лук, па додадете ги   изренданите моркови, како и исецканиот модар патлиџан и пиперките. Во павлаката/грчкиот јогурт измешајте ги зачините. Во подлабок сад ставете слој од пропржениот зеленчук, па слој од павлаката/грчкиот јогурт, па варени јајца исечени на парчиња. Повторете ја постапката додека не ви се потрошат смесите. Овој летен ручек може да го сервирате со млад кромид, ротквици или краставички.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена