fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Летна крводарителна акција на трансфузиологија во Гостивар

Објавено

на

Гостиварци повторно покажаа дека се хумани и подготвени да излезат во пресрет на оние на кои им треба помош. Во службата за трансфузиологија во Гостивар, денес се одржа летна крводарителна акција, која вообичаено се спроведува овој период од годината, во сорабока со општинската организација на Црвениот Крст.

Летото, поради годишните одмори важи за критичен период, кога се работи за резерви на крв и крвни продукти. И покрај тоа, големи проблеми не се јавуваат, а кога има недостиг од некои крвни групи се обезбедува крв во краток рок, велат од трансфузиологија.

„Нашата служба е добро снабдена со крв и крвни продукти, некогаш може да се јави недостаток на негативните крвни групи, но се снаоѓаме, повикуваме крводарители и за кратко време го услужуваме пациентот кој има потреба. Инаку секојдневно по 5-6 редовни крводарители даруваат крв кај нас“, вели трансфузиологот д-р Кадри Елези.

Крвта е незаменлив лек, и е потребна секојдневно за да се продолжат животи. Проверете го своето здравје и дарувајте дел од својата крв, порачаа организаторите на денешната акција.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!