fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Леуново подготвено за одбележување на празникот Голема Богородица во време на пандемија

Годинава одбележувањето поради корна пандемијата ќе помине во поинакви услови, без народниот собир во дворот на црквата и без традиционалниот ручек со песни, ора и лицитација. Црквата ќе биде отворена за верниците.

Објавено

на

Леуново како и годините наназад засилено се подготвува за одбележување на најголемиот празник за ова село, Успение на Пресвета Богородица. Годинава одбележувањето поради корна пандемијата ќе помине во поинакви услови, без народниот собир во дворот на црквата и без традиционалниот ручек со песни, ора и лицитација. Црквата ќе биде отворена за верниците.

„Празникот Голема Богородица во село Леуново се негува од памтивек, нашите предци како така успеале да ја зачуваат оваа традиција низ вековите, сега обврската е наша. Ние сме сега должни да ја одржуваме и пренесеме оваа чест на нашите наследници. Како и секоја година така и оваа подготовките за празникот се започнати од поодамна, се средува просторот околу црквата, се чисти црквата, годинава ја украсивме црквата, за се` да помине како доликува и како тоа го правеле леунци низ вековите. Оваа година пради ковид-19 пандемијата народниот собир е откажан. Верниците согласно мерките за заштита може да ја посетат црквата, запалат свеќа, но собир како години наназад годинава нема да има. Ги повикуваме посетителите да се придржуваат кон протоколите при посета на црквата и да си го чуваме здравјето, вели Димитрије Лазаревски, претседател на црковниот одбор на с.Леуново.

Одбележувањето на празникот започнува денес 27 август, вeчерва ќе има вечерна литургија од 18:00 часот. Утринска литургија на 28 август ќе започне во 9:00 часот со пеење лепче на леунчани и сите останати кои ја слават славата.

Празникот Голема Богородица во село Леуново се негува векови наназад, евидентирани записи има од 1866 година кога е отпочната градбата на оваа црква. Пресвета Богородица е заштитничка на селото Леуново и затоа се празнува како селска слава.

Годинава одбележувањето на Успение на Пресвета Богородица, ќе продолжи и на 29 август кога ќе се одржи пливачкиот маратон „Леуново 2020“, кој е дел од одбележувањето на овој празник во Леуново.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!