Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Леуново подготвено за вековната традиција на прослава на Голема Богородица

Леуново подготвено за вековната традиција на прослава на Голема Богородица

Објавено

на

  Во пресрет на 28 август, најголемиот празник за село Леуново, Успение на Пресвета Богородица, подготовките за прославата се во завршна фаза.

  „Празникот Голема Богородица во село Леуново се негува од памтивек, нашите предци како така успеале да ја зачуваат оваа традиција низ вековите, сега обврската е наша. Ние сме сега должни да ја одржуваме и пренесеме оваа чест на нашите наследници. Како и секоја година така и оваа подготовките за празникот се започнати од поодамна, се средува просторот околу црквата, се чисти црквата, се вршат последните набавки, за се` да помине како доликува и како тоа го правеле леунци низ вековите. Ги повикуваме сите леунчани, како и сите верници и пријатели на селото, да присуствуваат на овој најголем ден во годината во Леуново“. Во оваа прилика би сакале да ги повикаме сите леунчани и останати верници кои сакаат да придонесат, да се пријават за служење во црквата на овој голем ден, вели Димитрије Лазаревски, претседател на црковниот одбор на с.Леуново.

  Во предвечерието на празникот, на 27 август ќе има вечерна литургија од 18:30 часот. Утринска литургија на 28 август ќе започне во 08:30 часот со пеење лепче на леунчани и сите останати кои ја слават славата. Традиционалниот народен собир ќе започне од 10 часот.

  Празникот Голема Богородица во село Леуново се негува векови наназад, евидентирани записи има од 1866 година кога е отпочната градбата на оваа црква. Пресвета Богородица е заштитничка на селото Леуново и затоа се празнува како селска слава.

  Годинава одбележувањето на Успение на Пресвета Богородица, започна со пливачкиот маратон „Леуново 2о19“, кој се одржа во недела во чест на овој празник во Леуново.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 8 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 59 минути

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 2 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 15 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 19 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 21 час

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 22 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 22 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 23 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена