fbpx
Поврзи се со нас

Референдум 2018

Левица во Гостивар: Договорот е скандалозен, референдумот да се бојкотира

Објавено

на

Во пресрет на Референдумот, Левица организираше политичка трибина во Гостивар, на која се зборуваше за билатералниот договор со Грција, потенцијалниот влез во НАТО, процесот на преговорите за името и слично.

Џејлан Велиу, член на Президиумот на партијата го нарече договорот скандалозен во кој се гледа дека Грција покажува сила над Македонија.  „Сам по себе договорот, исто како и преговорите што се водеа се скандалозни, затоа што тука важи силата на посилниот, односно Грција ни наметнува како да се викаме, кој јазик да го користиме, кој ќе биде нашиот идентитет, кои промени треба да ги направиме во Уставот. Сето тоа е делегирано од империјалните сили.“, рече Велиу.

Во своето излагање Зоран Василески, исто така член на Президиумот на Левица нагласи дека вметнувањето на географската одредница Северна, може да донесе ризик за иднината и стабилноста на Македонија. „Ако ние бидеме Северна Македонија, тогаш каде е вистинската Македонија. На Балканот на сцената се враќаат заборавените сеништа на национализмот и религискиот фундаментализам, па не е исклучено во иднина овој концепт на географска одредница за овој простор да направи проблем. Мора да признаеме дека идеите за големи држави на Балканот не се заборавени. Може ли некој да гарантира дека со овој договор засекогаш се гарантира безбедноста, стабилноста, самобитноста на државата кога живееме во најтурбулентниот дел на Европа“, истакна Василески.

На трибината на Левица во Гостивар беше речено дека бојкотот е единствениот правилен политички механизам, за пружање отпор на владејачките елити и нивните деструктивни политики. Фактот што Референдумот е консултативен, од партијата го толкуваат како страв на власта од гласот на народот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!