Поврзи се со нас

Референдум 2018

Левица во Гостивар: Договорот е скандалозен, референдумот да се бојкотира

Во пресрет на Референдумот, Левица организираше политичка трибина во Гостивар, на која се зборуваше за билатералниот договор со Грција, потенцијалниот влез во НАТО, процесот на преговорите за името и слично.

Џејлан Велиу, член на Президиумот на партијата го нарече договорот скандалозен во кој се гледа дека Грција покажува сила над Македонија.  „Сам по себе договорот, исто како и преговорите што се водеа се скандалозни, затоа што тука важи силата на посилниот, односно Грција ни наметнува како да се викаме, кој јазик да го користиме, кој ќе биде нашиот идентитет, кои промени треба да ги направиме во Уставот. Сето тоа е делегирано од империјалните сили.“, рече Велиу.

Во своето излагање Зоран Василески, исто така член на Президиумот на Левица нагласи дека вметнувањето на географската одредница Северна, може да донесе ризик за иднината и стабилноста на Македонија. „Ако ние бидеме Северна Македонија, тогаш каде е вистинската Македонија. На Балканот на сцената се враќаат заборавените сеништа на национализмот и религискиот фундаментализам, па не е исклучено во иднина овој концепт на географска одредница за овој простор да направи проблем. Мора да признаеме дека идеите за големи држави на Балканот не се заборавени. Може ли некој да гарантира дека со овој договор засекогаш се гарантира безбедноста, стабилноста, самобитноста на државата кога живееме во најтурбулентниот дел на Европа“, истакна Василески.

На трибината на Левица во Гостивар беше речено дека бојкотот е единствениот правилен политички механизам, за пружање отпор на владејачките елити и нивните деструктивни политики. Фактот што Референдумот е консултативен, од партијата го толкуваат како страв на власта од гласот на народот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!