fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Лига на шампиони. Почнува војна за 100.000.000 евра

Објавено

на

Најбогатите европски клубови вечерва ја започнуваат битката за европски првак и награда која може да достигне и 100 милиони евра. Вкупниот награден фонд на ЛШ изнесува повеќе од 1,2 милјарди евра.

На шампиониот му следува најголем дел од финансискиот колач. Но и останатите нема да останат со празни џепови. Од 1,2 милјарди евра 762 милиони резервирани се за награда по учинок, а 507 милиони ке бидат поделени на телевизиски права.

Распоред на средствата:

  • Пласман групна фаза 12.700.000 евра
  • Победа во група 1.500.000 евра
  • Нерешено во група 500.000 евра
  • Пласман 1/8 финале 6.000.000 евра
  • Пласман 1/4 финале 6.500.000 евра
  • Пласман полуфинале 7.500.000 евра
  • Пласман во финале 11.000.000 евра
  • Шампион ЛШ 15.500.000 евра
  • Суперкуп Европа 4.000.000 победник / 3.000.000 пораз

Според обложувалниците најголеми фаворити се: Барселона, Баерн Минхен, Реал Мадрид, Јувентус, Манчестер Сити. Парите се единствениот мотив на ова натпреварување така да спортските анализи ке ги оставиме за понатака.

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!