Поврзи се со нас

Гостивар

Ликовен хепенинг со дечиња во Гостивар по повод Денот на Ромите

Објавено

на

Во чест на Меѓународниот ден на Ромите кој се одбележува на 8-ми април, претпладнево на градскиот плоштад во Гостивар се одржа настан со ликовни и музички активности со дечињата од ромска националност од гостиварските градинки. Децата го цртаа ромското знаме и низ музика учеа за својата традиција и култура.

„Дојдовме со убава порака, нашата цел за оваа активност што ја организираме е да ги запознаеме малите деца кои се Ромите, која е нивната историја, традиција, култура, убавата музика. Сето тоа што ги прави да имаат достоинствен и убав живот во Гостивар, да го почитуваат тоа, како и да го негуваат својот мајчин јазик со генерации. Пораката од денешната активност е дека децата од рана возраст треба да си ги знаат своите права и обврски, прво како деца, а кога ќе пораснат да бидат граѓани кои ќе придонесуваат за заедницата пред се, а потоа и за општеството. Тука сум како претставник од градинка, но сум горда што сум Ромка и што бев дел од проектот Инклузија на деца Роми, а сега вработена како воспитувач.“, рече Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар.

Проектот Инклузија на деца Роми во гостиварските градинки се спроведува од 2006-та година. Скендери оцени дека има позитивни ефекти и дека со тек на времето расте интересот на родителите од ромска заедница да ги носат своите деца во установите.

Актуелно градинките во Гостивар ги посетуваат петнаесетина дечиња од ромска националност.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена