Поврзи се со нас

Гостивар

Лимани: Советот на Гостивар ќе го слуша гласот на секој граѓанин!

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар во следните четири години ќе го води Ваљбон Лимани, кој  беше носител на листата од Алијанса/Алтернатива на локалните избори. Како што веќе информиравме, на денешната седница, Лимани беше избран за челното место, со 18 гласа ЗА, 2 воздржани и ниеден против.

„Благодарам за довербата, се надевам дека со мојата работа ќе покажам и докажам дека Советот на Општина Гостивар ќе биде институција во која ќе се слушне гласот на секој граѓанин и кадешто ќе се потрудам да има консензус за сите одлуки кои се во добробит на граѓаните на Општина Гостивар без разлика на која политичка партија и‘ припаѓаат советниците.“, изјави новоизбраниот претседател на Советот.

Првите честитки ги доби од колегите советници и градоначалникот Арбен Таравари.

„Како градоначалник ми претставува задоволство што избравме претседател на Советот. Се надевам дека во овој мандат соработката и координацијата ќе биде конструктивна и со опозицијата, за да делуваме заедно за добри проекти и благосостојба на граѓаните“, рече градоначалникот.

Лимани беше единствениот кандидат предложен од Комисијата за избори и именувања. Пред гласањето, од говорницата реагираше советничката група на СДСМ.

„Може да констатираме дека има неисполнети предизборни ветувања, од коалицијата која ја предводи општинската власт. Ние немаме никакви причини предложениот кандидат да не биде претседател, затоа што сме поборници за едно општество за сите. И токму поради тоа, прашуваме зошто не е исполнето ветувањето, за претседател да биде избран кандидат од редовите на ВМРО ДПМНЕ, како што беше промовирано предизборно“, рече советничката Ема Нешковска.

На денешната седница беа комплетирани составите на Комисиите што ќе функционираат во склоп на Советот. Едногласно беше донесена и одлука за официјална употреба на ромското знаме на територијата на Општина Гостивар, по предлог на советникот од ДСР, Фирдаус Ајдари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 11 минути

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 56 минути

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 4 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 4 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 5 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 5 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 7 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 8 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 8 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 9 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 9 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 10 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 11 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 6 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена