Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Лимонот е моќен сојузник во секој дом – Еве 3 начини да го користите мудро

Кога правите лимонада, во никој случај немој да ја фрлајте кората од лимонот затоа што сепак може да извлечете многу придобивки од неа. Поради есенцијалните масла кои изобилуваат во кората, силниот и освежувачки мирис е моќен сојузник во секој дом.

Ги отстранува дамките под пазувите
И кога добро ќе го исцедите лимонот, сепак во него останува доволно сок за да ги отстрани дамките. Добро истријте ги мрсните дамки на облеката и трагите од дезодоранс на кошулата или маицата. Оставете ги преку ноќ, следното утро исплакнете ги со ладна вода, а потоа исперите ги како и обично.

Одлично средство за чистење
Неколку кори од лимон ставете во тегла и додадете алкохолен оцет. Оставете ја теглата на темно место околу две недели, исцедете ја течноста и претурете ја во прскалка. Оваа течност со силна арома на лимон користете ја за да ги измиете и дезинфицирате мрсните садови, работните површини, мијалници, тоалети.

Ги избелува забите
Содржината на киселина која ја содржи кората од лимон помага да се отстранат нечистотијата на забите. Неколку минути, четкајте ги забите со внатрешниот, бел дел од кора од лимон, а потоа исплакнете со млака вода. Ова може да го правите на секои две недели.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!