Поврзи се со нас

Вести

Листа на главните номинации за Оскар, церемонијата во недела навечер

Објавено

на

Академијата за филмски уметности и науки ќе ги додели Оскарите в недела навечер на 95-та церемонија во театарот Долби во Лос Анџелес.

Листа на главни номинации за наградата која академијата ја објави на 24 јануари.

Најголем број номинации:

– „Everything Everywhere All At Once “ – 11 номинации

– „All Quiet on the Western Front “ и „The Banshees of Inisherin “, по девет номинации

– „Elvis “ – осум номинации

Номинации за најдобар филм:

– “Everything Everywhere All at Once”

– “The Banshees of Inisherin”

– “The Fabelmans”

– “Tar”

– “Top Gun: Maverick”

– “Avatar: The Way of Water”

– “Elvis”

– “All Quiet on the Western Front”

– “Women Talking”

– “Triangle of Sadness”

Номинации за најдобар режисер:

– Мартин Мекдонаг, „The Banshees of Inisherin “

– Даниел Кван и Даниел Шајнерт, „Everything Everywhere All at Once “

– Стивен Спилберг, “The Fabelmans”

– Тод Филд, „Tar“

– Рубен Остлунд, „Triangle of Sadness “

Номинации за најдобар актер:

– Остин Батлер

– Колин Фарел

– Брендан Фрејзер

– Пол Мескал

 – Бил Наји

 Номинации за најдобра актерка:

– Кејт Бланшет

– Ана де Армас

– Андреа Рајзборо

– Мишел Вилијамс

– Мишел Јео

Номинации за најдобра споредна машка улога:

– Брајан Тајри Хенри

– Џад Хиршер

– Брендан Глисон

– Бери Кеоган

– Ке Хуи Кван

Номинации за најдобра споредна женска улога:

– Анџела Басет

– Хонг Чау

– Кери Кондон

– Стефани Хсу

– Џејми Ли Кертис

Номинации за најдобар странски филм:

– “All Quiet on the Western Front”, Гермнаија

– “Argentina, 1985”, Аргентина

– “Close”, Белгија

– “EO”, Полска

– “The Quiet Girl”, Ирска

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 6 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 8 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 11 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 11 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 12 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 14 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 15 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 16 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 17 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена