Поврзи се со нас

Вести

Листа на најмоќни пасоши во светот, македонскиот на 43-то место

Објавено

на

Со македонски пасош може да се влезе во 125 други земји без најава, посебно одобрување, или без виза, што го сместува на местото број 43 на новата листа на „Хенли паспорт индекс“.

Сингапур е на прво место, па граѓаните на оваа островска држава можат да влезат во 192 држави без виза – повеќе од патниците од која било друга земја. На второто место, Германија, Италија и Шпанија се изедначени, па нивните државјани со своите пасоши имаат безвизен пристап до 190 други земји.

Јапонскиот пасош овојпат е на третото место, (189 држави), изедначен со Франција, Австрија, Финска, Шведска, Луксембург и Јужна Кореја.

Обединетото Кралство е на четврто место со влез без посебно одобрение во 188 други земји.

Во однос на поранешна Југославија – словенечкиот пасош е на место број 9, со влез во 183 земји без претходно одобрение. Хрватска е 14-та (со безвизен влез во 175 земји), Србија е на триесет и четврто место (137 држави). Следи Црна Гора на четириесет и четврто место коешто го дели со Венецуела (124 земји). Босна и Херцеговина е четириесет и седма (со влез во 118 земји без виза за влез).

Албанија има безвизен режим со 117 други земји, а Косово е најдолу рангиран меѓу земјите од Западен Балкан (деведесет и четврто место, со влез во само 42 земји без виза).

Грција е на седмото место, со безвизен влез во 185 други земји. Бугарскиот пасош е на место број 13 (176 држави).

Соединетите Американски Држави, кои беа први во 2014 година, паднаа на осмото место, што е нивната најниска позиција досега (со влез во 184 други држави).

Руската Федерација е 49-та (115 земји).

Авганистанскиот пасош е на дното на листата, бидејќи земјата има безвизен пристап до само 27 земји, а над нив се Јемен, Пакистан, Сирија и Ирак.

„Хенли и партнери“ (Henley & Partners) е консултантска компанија за миграција со седиште во Лондон, Велика Британија. Оттаму го составуваат годишното рангирање користејќи податоци од Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт. Индексот ги рангира земјите врз основа на бројот дестинации кои нивните граѓани можат да ги посетат без виза.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 11 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена