Поврзи се со нас

Македонија

Листи на добитниците на стипендии од МОН за втор и за трет циклус студии за 2021/2022

Објавено

на

Министерството за образование и наука ги објави листите на добитници на стипендии за студии од втор циклус и за студии од трет циклус во земјава за академската 2021/2022 година од конкурсите распишани на 30 јули 2021.

Добитниците на стипендија на домашна адреса ќе добијат решение за прифаќање на апликацијата и ќе бидат дополнително контактирани за потпишување на договорите за доделување на стипендијата.

Кандидатите кои не се на списокот на добитници на стипендијата, на домашна адреса ќе добијат решение во кое ќе биде наведена причината поради која апликацијата не е прифатена, како и упатство за правно средство против донесеното решение.

Незадоволните кандидати до Министертството може да достават претставка со цел повторно разгледување на нивната пријава.

Како што е наведено во објавата на МОН, поради неисполнување на квотата од број на стипендии предвидени за доделување, останува отворен Конкурсот за стипендии за студии од втор циклус за 2021/2022, а поради исполнување на квотата се затвора  Конкурсот за стипендии за студии од трет циклус.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 51 минута

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 1 час

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 2 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 18 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Listat e fituesve të bursave nga MASH për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve për 2021/2022

Објавено

на

Ministria e arsimit dhe shkencës i shpalli listat e fituesve të bursave për studime të ciklit të dytë   dhe për studime të ciklit të tretë në vendin tonë për vitin akademik 2021/2022 nga konkurset e shpallura më 30 Korrik 2021.

Fituesit e bursës në adresën e shtëpisë do të marrin vendim për pranimin e aplikacionit dhe do të kontaktohen në mënyrë shtesë për të nënshkruar marrëveshjet e dhënies së bursës.

Aplikantët të cilët nuk janë në listën e fituesve të bursave do të marrin një vendim në adresën e tyre shtëpiake ku do të tregohet arsyeja pse aplikimi nuk u pranua, si dhe udhëzimet për mjetin juridik kundër vendimit.

Kandidatët e pakënaqur mund të paraqesin ankesë në Ministri për rishqyrtim të aplikacionit të tyre.

Siç thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, për shkak të mosplotësimit të kuotës së numrit të bursave të parapara për ndarje, Konkursi për bursa për studime të ciklit të dytë për vitin 2021/2022 mbetet i hapur, dhe për shkak të përmbushjes së kuotës Konkursi për bursa për studimet e ciklit të tretë është i mbyllur.

Популарно изминативе 100 дена