Поврзи се со нас

Гостивар

Литературна средба на основци од Гостивар со писателот Горјан Петревски

Објавено

на

Учениците од гостиварското основно училиште „Гоце Делчев“ имаа убава и корисна можност да поразговараат и да се дружат со познатиот писател на книги за деца и млади Горјан Петревски. Основците одблизу се запознаа со авторот чии дела ги читаат како задолжителни лектирни изданија, му поставуваа прашања и се мотивираа повеќе да читаат книги.

Литературната средба ја организираше здружението за култура „Анисија“ во склоп на проектот „Авторот и детето“.

„Петревски во училиштето беше пречекан со големо воодушевување. Децата од нижите оделенија направија и прекрасен пречек со пригодна програма. Голема благодарност за соработката до директорката Гордана Мојсоска и библиотекарката Валентина Николоска  како и на останатиот наставен кадар кој учествуваше во активноста. Се надеваме дека и во иднина ке имаме вакви соработки од областа на образованието кои се во интерес на учениците и училиштата.“, велат од здружението.

Писателот Петревски пред учениците од седмо и осмо одделение даде осврт на неговите почетоци од авторството, говореше за инспирацијата во неговите дела и за нивната сограганка и соученичка со која почнува книгата „Споменка“. На учениците им беа откриени и содржините на делата на кои авторот работи во моментов.

Од страна на организаторите на авторот, директорката, библиотекарката и дел од наставниот кадар им беа доделени благодарници, а на учениците пригодни подароци. Учениците пак, од одделението на наставничката Анета Казиоска во оваа прилика подарија лектирни изданија за училишната библиотека

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена