Поврзи се со нас

Култура

Литературно читање на ДПМ во Гостивар, ученици се дружеа со писатели и поети

Објавено

на

Децата што почесто да се дружат со книгата, а авторите и професорите да ги мотивираат да стекнуваат читачки навики. Ова беше пораката испратена од денешниот настан кој се одржа во Гостивар во организација на Друштвото на писатели на Македонија, со литературно читање и претставување на пет писатели и поети пред основци и средношколци.

„Среќни сме што сме денеска во Гостивар, и во соработка со библиотеката го организираме ова литературно читање. Овој настан е по повод 75 години постоење на ДПМ. Имаме средба со учениците од основните и средни училишта и ни претставува големо задоволство и вистинска радост што градот Гостивар ги отвори своите врати за нас. Со ваквите настани повторно сакаме да се вратиме кај читателите, особено најмладите.  Некако како да заборавивме дека читателите се создаваат од најмали нозе, па затоа одлучивме дека треба што почесто да бидеме меѓу најмладите и да организираме посети во домови на култура, библиотеки, училишта и градинки. Она што посебно не‘ радува е што Гостивар не е само развиен град стопански, туку е и град на културата’, рече Христо Петрески, претседател на ДПМ.

Покрај Петрески на литературното читање учествуваа: Кристина Николовска, писателот за деца и млади Горјан Петревски, Сена Ариф, како и поетот од Гостивар Лулзим Хазири.

Од ДПМ најавија дека овој карван ќе продолжи и во другите градови низ земјава.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 15 минути

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 54 минути

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 1 час

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 2 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 3 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 3 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 14 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 15 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 18 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 19 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 19 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 19 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Вестипред 20 часа

„Ги запознаваме ретките болести 2023“: Карнитин палмитоилтрансфераза 2 недостаток/Carnitine palmitoyltransferase (CPTII) deficiency

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена