Поврзи се со нас

Вести

„Лопови, Лопови“ – Во БиХ незадоволни граѓани излегоа на улиците

Објавено

на

фото: avaz.ba

Во повеќе градови во Босна и Херцеговина за денеска се најавени протести поради поскапувањето на основните прехранбени производи, горивата и разни услуги.

Граѓаните се повикуваат на протести преку социјалната мрежa Фејсбук под името „50.000 граѓани за протести против властите во Босна и Херцеговина“. Како што јави сараевската телевизија N1, групата е полна со коментари од незадоволни граѓани, а судејќи по тоа, се очекуваат големи протести, велат оттаму. 

Организаторите најавуваат дека ова е само почеток, и дека нема да запрат додека граѓаните на Босна и Херцеговина не живеат достоинствено.

Во Сараево заврши собирот кој беше закажан за денеска во 15 часот и 30 минути, на платото Скендерија, на кој незадоволните граѓани скандираа: „Лопови, Лопови“, „Не сакаме криминал“, „не сакаме ропство“, „не сме ваши кметови“.

фото: avaz.ba

Протестниот собир во Бања Лука е најавен за 19 часот.

Протести се закажани во Тузла, Мостар, Зеница, Бихаќ, Горажде, Травник, Бјелина, Приједор, Добој и други градови.

Граѓаните бараат и измена на Законот за плати со која бараат пратениците, министрите и другите вработени во јавните институции, чии примања се најмалку 2,5 пати повисоки од просечната нето плата, да се одвојат од останатите вработени во јавната администрација.

Бараат и линеарно зголемување на платите, барем за висината на годишната инфлација, за сите оние чија плата е два и пол пати помала од просечната нето плата, како и линеарно зголемување на пензиите и инвалидските надоместоци за износот на годишна инфлација.

Се бара и воведување породилни надоместоци во целата држава во износ од 1.000 конвертибилни марки (околу 500 евра), намалување на стапката на придонес на платите, како и зголемување на неоданочливиот дел од приходите на износот од 1.000 конвертибилни марки.

Зголемување на детскиот додаток во БиХ на минимален износ од 100 марки (околу 50 евра), зголемување на минималната нето плата на 1.300 марки (околу 670 евра), како и зголемување на надоместокот за демобилизираните борци на 20 марки ( се бара и околу десет евра) месечно.воен рок.

Организаторите на протестот наведоа и други барања поврзани со третманот на децата со аутистичен спектар, работата на образовните центри и приоритет при вработување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 3 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 3 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 5 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 5 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 8 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 9 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 10 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 12 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 13 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 15 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена