Поврзи се со нас

Вести

Лос Анџелес ќе тестира 600.000 ученици и 75.000 професори пред почетокот на учебната година

Објавено

на

Шесто илјади ученици и 75.000 професори ќе бидат тестирани пред почетокот на новата школска година во Лос Анџелес, Калифорнија, САД, со крајна цел децата да не отсуствуваат од наставата и на најбезбеден начин се вратат во школските клупи, објави the Guardian.

Началникот на училишната облст на Лос Анџелес, Остин Бјутнер, рече дека програмата ќе ги опфати сите. „Во план е од понеделник да се почне со тестирање на вработените во училиштата и учениците низ целата област. Дополнително, сите семејства на децата што ќе бидат позитивни на тестот, ќе бидат бесплатно тестирани и следени“. рече Бјутнер.

Училишна област на Лос Анџелес е трета по големина во САД, па од таму и бројката од 600.000 деца и 75.000 професори и придружен кадар.

Учебната година во Лос Анџелес прекина во март, во САД сеуште нема конечна одлука како државите да ја започнат школската година, примерот на Лос Анџелес се гледа како обид да се обезбеди поголема контрола врз коронавирусот пред отварањето на вратите на училиштата, со што би ја следеле и контролирале болеста во училиштата.

Бјутнер во изјавата рече дека програмата и протоколот за безбедна учебна година ќе ја чинат училишната област дополнителни 300 американски долари по ученик во текот на една учебна година.

Состојбата со нови случаи во Лос Анџелес сеуште е на два и пол пати повеќе од државните упатства.

Одлуката на Лос Анџелес да ги тестираат сите ученици и вработените во училиштата доаѓа откако новите податоци покажуваат експоненцијален пораст на случаите „Ковид-19“ кај децата во САД. Државите низ целата земја пријавиле 97.000 случаи кај деца во последните две недели од јули.

Експертите се загрижени поради тоа што училишните области може да поттикнат дополнителен скок во бројот на позитивни случаи на коронавирус, доколку премногу избрзаат со одлуките.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена