fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ловџиите да го почитуваат законот, полицијата и инспекциите ќе ги засилат контролите!

Објавено

на

Викендот што измина на поширокото полошко подрачје официјално беше отворена новата ловна сезона. Со цел  навреме да се превенираат, односно пресретнат незаконските постапки на поединци, но  и ловџиите  поблиску да бидат информирани за последиците од таквите постапки, Секторот за внатрешни работи Тетово апелира доследно да се почитува Законот за лов.

Санкциите за непочитување на одредбите од Законот за лов се ригорозни и доследно и без исклучоци ќе се применуваат кон сите подеднакво, без разлика дали станува збор за ловџии-почетници или за искусни ловџии, нагласуваат од СВР.

„Ловџиите од Полог се потсетуваат, исто така, дека незаконит лов претставува кривично дело, за кое се предвидени парични и казни затвор од шест месеци до три години, зависно од тоа –кога, каде и што  е отстрелано.  На ловџиите им се укажува да бидат докрај внимателни при ракувањето со оружјето што го поседуваат  и носат со себе на лов за да не ја доведат во опасност сопственaта и безбедноста на другите, но и да не го даваат оружјето на други лица.“, се вели во соопштението на полицијата.

Со започнувањето на новата сезона,  Секторот за внатрешни работи Тетово најави дека во соработка со другите служби, значително ги засили контролите низ ловиштата на подрачјето и презема соодветни мерки и активности за спречување и санкционирање на незаконскиот лов.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 9 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 11 час

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 13 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 15 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 15 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 16 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 16 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!