Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Лови „пајакот“ низ улиците во Гостивар – Летаат казни за непрописно паркирање

Засилени се активностите за поголем ред со паркирањето во Гостивар. Сообраќајната полиција и „пајак службата“ секојдевно затекнуваат возила оставени на забранети места, по тротоари, на самите пешачки премини, на зелени површини.

Според податоците од Секторот за внатрешни работи Тетово, во првите десет дена од месец јуни во Гостивар биле изготвени 14 пријави за непрописно паркирање, додека во текот на мај ги имало 36. Возачите тие ќе се соочат со парична казна која, зависно од тоа каде биле оставени возилата, се движи од 45 до 200 евра во денарска противвредност.

„Погрешно паркираните возила и особено оние кои сериозно го попречувале нормалното и безбедно движење на другите учесници во сообраќајот веднаш се отстранети, односно подигнати со специјално возило „пајак“.“, информира полицијата.

Со оглед на тоа што претстои скорешно започнување на сезоната на летните одмори и доаѓање на поголем број времено вработени од странство во родниот крај, СВР  апелира до возачите да внимаваат каде ги паркираат нивните возила и посебно тоа да не го прават на пешачки премини, крстосници, тротоари, во зеленило и во таканаречени двојни редови, за да не се попречува нормалното и безбедно движење на другите учесници во сообраќајот, посебно на пешаците и на велосипедистите.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!